До початку повномасштабної війни багато українців не знали або не цікавилися, що таке «Укренерго» і як воно веде свій бізнес. Так, це була ще одна велика державна інфраструктурна компанія, яка займалася своєю справою – збереженням ліній електропередач, але що з того?
Але зараз «Укренерго» постійно потрапляє в заголовки новин. І не в радісному контексті. Хоча сама компанія рідко буває винною, і, схоже, ніхто її не звинувачує. Навпаки – більшість українців погоджуються з тим, що «Укренерго» та її близько 7000 співробітників роблять все можливе, щоб енергосистема країни працювала, не зважаючи на щоденні атаки, спрямовані здебільшого саме проти інфраструктури «Укренерго» з кінцевою метою залишити українську державу, економіку та суспільство недієздатними.
Цього не сталося. І це майже виключно завдяки «Укренерго».
Як вже було сказано, «Укренерго» – це державна компанія. Вона є оператором системи передачі електроенергії України і функціонує як приватне акціонерне товариство зі 100% акцій у державній власності, яке знаходиться в управлінні Міністерства енергетики. До обов’язків «Укренерго» входить виконання функцій оператора системи передачі, управління та експлуатація мереж, адміністратора комерційного обліку, адміністратора розрахунків та інші пов’язані з цим питання.
«Укренерго» контролює понад 19 тис. км магістральних та міждержавних ліній електропередач, а також є одним з найбільших платників податків в Україні. У 2023 році «Укренерго» отримало близько 400 мільйонів гривень прибутку, 83 мільярди гривень доходу, а також погасило 25 мільярдів гривень боргів – для порівняння, 2022 рік компанія закінчила зі збитками, повідомляє Forbes Україна.
Але 2024 рік для «Укренерго» поки що був важким: Росія націлилася на інфраструктурну мережу компанії, і працівникам «Укренерго» доводиться постійно шукати нові обхідні шляхи, а компанія підраховує збитки, які продовжують накопичуватися. Імпорт з Європи не буде достатнім для повного покриття дефіциту електроенергії в Україні, спричиненого останньою російською атакою, заявив Володимир Кудрицький, голова «Укренерго», 8 травня в інтерв’ю «Українській правді».
Тим не менш, «Укренерго» продовжує працювати, обмежуючи енергопостачання для деяких підприємств та обмежуючи вуличне освітлення.
Фінансові надбання минулого року зараз вкрай необхідні. Але це не єдине, що допомагає компанії в ці темні години: «Укренерго» також є однією з українських державних компаній, яка вже стала свідком успішних та позитивних реформ щодо структури компанії та прозорості у створенні політично незалежної наглядової ради. Це, в свою чергу, означало, що «Укренерго» отримало право на отримання кредитів під низькі відсотки від Європейського банку реконструкції та розвитку, Банку розвитку KfW, Міжнародного банку реконструкції та розвитку, а також Нідерландів.
Завдяки донорському фінансуванню компанія зможе відновити інфраструктуру та побудувати нові стратегічні лінії електропередач – принаймні в теорії, адже наразі швидкі ремонти, заміни та просто обхідні шляхи є вимогою часу.
Як на це дивиться громадськість? В цілому – позитивно. Завдяки успішному проведенню структурних реформ, залученню до наглядової ради незалежних іноземних фахівців, «Укренерго» вдалося створити собі в цілому позитивний імідж. А працівники «Укренерго» постійно з’являються в новинах, відновлюючи зруйновані підстанції, опори та лінії електропередач, це компанія, яка знаходиться на передовій у війні з безжальним агресором, що робить імідж «Укренерго» героїчним та позитивним.
І це не затьмарюється навіть у ті моменти, коли компанії не вдається відновити електропостачання так швидко, як хотілося б деяким користувачам, адже всі розуміють, під яким шаленим тиском, у яких складних умовах та з якими обмеженнями на ресурси перебуває не лише «Укренерго», а й уся країна.