Бренд, про який не говорять: військові зусилля України

Коли ми думаємо про бренди, на думку спадають такі назви, як Кока-кола, Nike, Моршинська чи Рошен. У світі маркетингу бренд – це набагато більше, ніж просто логотип чи назва. Бренд – це не просто продукт, а ціла концепція, стратегія та її втілення, а в кращому випадку –  ще й філософія, яка охоплює цінності, індивідуальність та репутацію організації, продукту чи особи. Бренд – це те, що відрізняє від конкурентів і створює унікальну ідентичність у свідомості споживачів або аудиторії.

Хоча Нова Пошта, Моршинська та інші українські бренди є загальновідомими, найпотужніший український бренд лежить не в сфері торгівлі, а в сфері оборони. Це ЗСУ – Збройні сили України. Це не лише захисники нації, а й бренд, який відображає дух і стійкість України.

Цей образ повторюється на плакатах, які ми бачимо в кожному українському місті. Він повторюється в рекламних відеороликах, випущених ЗСУ. Останні іноді поєднують міфічне з реалістичним, іноді роблять акцент на емоційній стороні, часто малюють сильні картини, використовуючи поширені патріотичні тропи. Але що б вони не робили, вони завжди нагадують глядачам спільні цілі, за які стоїть ЗСУ.

Але що стоїть за цими образами? Що робить ЗСУ найкращим і найпотужнішим брендом у цій країні? Їх непохитна відданість справі захисту Батьківщини – це те, що робить ЗСУ найцікавішим брендом України. Збройні Сили уособлюють якості, які резонують з кожним громадянином України – мужність, дисципліна та самопожертва,. Як і кожен хороший бренд, ЗСУ не просто відображає існуючу фізичну реальність, а викликає сильні почуття та мрії. Він є набагато більшим, ніж сума його складових частин.

ЗСУ як бренд допомагає Україні, прищеплюючи почуття національної гордості та єдності людям, які інакше могли б мати дуже різні уявлення про власне життя, про сьогодення України та її майбутнє. Завдяки позитивній енергії та непохитному патріотизму, ЗСУ надихає людей боротися заради кращого майбутнього своєї країни, нагадуючи їм про їхню спільну ідентичність та мету. Бо що таке Україна, як не її народ?

І, звичайно, сильний і безсумнівно позитивний бренд ЗСУ працює також для досягнення дуже конкретних цілей. Наприклад, надихати людей допомагати захисникам України. І, як ми всі знаємо, є безліч способів, як люди можуть долучитися до цієї благородної справи. Один дуже простий спосіб – це пожертвувати гроші. Інший спосіб – підвищити рівень обізнаності. Третій спосіб – допомогти з більш конкретними завданнями, наприклад, надати вкрай необхідне обладнання або навіть виготовити його. І, звичайно, четвертий спосіб – згуртуватися.

Шляхів багато, і всі вони допомагають об’єднатися, а отже, зміцнюють як націю, так і ЗСУ. Це також зміцнює бренд, даючи нам цікавий погляд на колективні психологічні механізми того, як створюється бренд і як його успіх завжди є, серед іншого, пророцтвом, що самоздійснюється: успіх просто породжує ще більший успіх.

Адже пам’ятайте, що брендинг виходить за рамки простого логотипу чи слогану – це створення позитивних асоціацій з суб’єктом, який глибоко резонує з емоціями людей. І в цьому сенсі немає абсолютно нічого зневажливого у використанні маркетингових термінів для опису Збройних Сил України в цей час загальнонаціональної кризи. Навпаки – все, що може допомогти Україні виграти цю війну, має бути використано. І очевидно, що маркетинг з його здатністю надихати і переконувати людей як в Україні, так і за її межами, може бути потужним інструментом у цьому. Його навіть можна назвати зброєю, яка в умілих руках може бути такою ж ефективною у перемозі в цій війні, як і в будь-якій іншій.