«Сандора», відома українська компанія-виробник соків, може похвалитися значною часткою ринку соків в Україні – 47%. У ній працює близько 3200 співробітників, і вона є сьомим найдорожчим брендом в країні, вартість якого оцінюється приблизно у 200 мільйонів доларів США.
Однак війна зробила своє. Виробництва «Сандора», розташовані на лінії фронту, у 2022 році зіткнулися зупинкою виробництва в Україні. Незважаючи на ці виклики, «Сандора» зуміла забезпечити українські супермаркети продукцією. Як це стало можливим?
Заснована у 1995 році за сприяння литовських інвесторів у Миколаєві, компанія наразі є мажоритарним акціонером американського гіганта з виробництва напоїв PepsiCo. Це, однак, не позбавлено суперечностей, як ми розглянемо пізніше.
Зміна власника відбулася у два етапи: у 2007 році PepsiCo придбала 80% акцій «Сандора», а до 2010 року вона отримала повну власність після придбання PepsiAmericas, яка володіла рештою 20% акцій.
Для «Сандори» це було безцінною з двох причин: по-перше, PepsiCo інвестували в сучасні, високоавтоматизовані виробничі лінії для українських сокових заводів, а по-друге, надали підтримку, коли навесні 2022 року частина Миколаївської та Київської областей зазнала нападу, що унеможливило виробництво в цих регіонах.
Замість того, щоб просто здатися, PepsiCo задіяла свої потужності в сусідніх Польщі та Румунії, перезапустивши маркетинг соків «Сандора», вироблених у цих країнах, в Україні. Більше того, у березні 2023 року PepsiCo Україна відновила виробництво соків під брендами «Сандора» та «Садочок» на своїх потужностях у Вишневому, Київська область, а також перезапустила виробництво в Миколаївській області.
Однак питання власності PepsiCo є складним. Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) включило PepsiCo до списку міжнародних спонсорів війни через постійну присутність компанії на російському ринку. Це не обіцяє нічого доброго для майбутнього бізнесу PepsiCo в Україні. Тим не менш, наразі внесення до списку спонсорів війни – це передусім символічний акт і сигнал споживачам: чи хочете ви купувати продукцію компанії, яка ще й заробляє гроші в Росії?
Для більшості пересічних покупців це питання є складним, особливо коли йдеться про «Сандору». Виробник соків та безалкогольних напоїв був популярним брендом до придбання PepsiCo і залишається таким сьогодні. Більшість споживачів не асоціюють «Сандору» з PepsiCo, а якщо й асоціюють, то визнають і цінують той факт, що соки та інші напої «Сандори» виробляються в Україні українцями.
Крім того, не можна оминути увагою цінове питання. Особливо під час повномасштабного вторгнення українські споживачі стали дуже чутливими до цін. Зрозуміло, що місцева продукція має значну конкурентну перевагу над імпортною. Це також означає, що лідируюча позиція «Сандори» на українському ринку, ймовірно, залишиться беззаперечною в короткостроковій перспективі. Однак у довгостроковій перспективі і «Сандора», і власник її бренду повинні будуть ретельно переглянути свої стратегії і подумати над тим, якою компанією вони хочуть бути.