Розетка: Погляд на революцію у роздрібній торгівлі в Україні

Розетка є найбільшим інтернет-магазином в Україні за оборотом. Її вартість оцінюється у 143 мільйони доларів США, що робить її однією з найвідоміших компаній в Україні. Ймовірно, немає нікого в країні, хто б не купував або не замовляв щось через Розетку.

Проте це не означає, що шлях компанії був легким. У 2022 році Розетка мала оборот 18,4 мільярда гривень і чистий прибуток 0,12 мільярда гривень. Повномасштабна війна призвела до стрімкого падіння продажів, які знизилися з приблизно 4 мільярдів гривень до 23 мільйонів гривень щомісяця. У зв’язку з цим були різко знижені зарплати працівників, і до березня 2022 року майбутнє компанії виглядало туманно.

Зі стабілізацією загальної ситуації в Україні бізнес-діяльність Rozetka відновилася. У 2023 році Rozetka відкрила 40 фізичних магазинів, а до 2024 року керувала 432 локаціями, які слугували як магазинами, так і розподільчими центрами для онлайн-покупок у 128 містах України.

Розетка була заснована у 2005 році Владиславом Чечоткіним і його дружиною Іриною Чечоткіною як онлайн-магазин електроніки та побутової техніки. З тих пір асортимент продукції компанії значно розширився. У 2018 році Розетка та EVO, що є частиною південноафриканського конгломерату Naspers, об’єднали зусилля, щоб створити провідну електронну комерційну групу в Україні – Rozetka-EVO. У березні 2023 року Розетка також відкрила онлайн-магазин в Польщі.

У нинішньому напруженому бізнес-кліматі в Україні основні гравці пропонують покладатися на короткострокові плани, які легко адаптуються. Rozetka, схоже, слідує цій тенденції. Наприклад, наприкінці осені 2023 року компанія запустила масовану рекламну кампанію для просування свого майбутнього розпродажу «Чорна п’ятниця». Згідно зі звітом Kyiv Independent, опублікованим наприкінці листопада, ця стратегія себе виправдала: «Кількість покупців, які користувалися Rozetka, зросла на 50% під час розпродажу, а середня кількість замовлень на одного покупця збільшилася на 10%.» Крім того, під час «Чорної п’ятниці» українські покупці придбали на 70% більше товарів українського виробництва, ніж тижнем раніше. 

Звісно, ці досягнення не сталися самі собою. Розетка також зробила свідомі зусилля щоб просувати і демонструвати українські продукти більше, ніж раніше. Хоча це рішення, ймовірно, мало стратегічне бізнес-обґрунтування – місцеві продукти часто є більш доступними, а логістика простіша – воно також може бути обумовлене бажанням покращити імідж свого бренду.

Причиною цієї зміни може бути історія компанії. До жовтня 2016 року веб-сайт Розетки не мав українського інтерфейсу, що призводило до численних скарг користувачів. Тільки в кінці жовтня 2016 року, у відповідь на громадський тиск, Розетка запустила україномовну версію інтерфейсу.

На початку лютого 2021 року Rozetka також остаточно закрила свій російськомовний канал на YouTube, який працював з грудня 2008 року і зібрав понад 1 мільйон підписників. Одночасно було запущено новий україномовний канал. На момент написання цієї статті, на початку березня 2024 року, YouTube-канал Rozetka має 164 тисячі підписників.

Отже, потреба у зміцненні бренду як справді української компанії, що відстоює українські цінності та дотримується українського мовного законодавства, очевидна. Водночас сильна ринкова позиція Rozetka, впізнаваність бренду та загальна інноваційність, що проявляється у дуже зручному веб-інтерфейсі, гнучких способах оплати та потужній мережі фізичних точок обслуговування, заслужили схвальні відгуки навіть тих клієнтів, які не схвалювали попередню позицію компанії щодо мовного питання.

Проте Розетці не завадить продемонструвати свою позитивну позицію і готовність до змін, оскільки очевидно, що компанія ніщо без своїх клієнтів. Розетка йде у цьому напрямку. Вона продовжує працювати навіть в районах близько до фронту і відкрила свої магазини на звільнених від окупації територія.

«Незважаючи на постійну небезпеку, обстріли, страх, вони продовжують жити, любити […] Ми хотіли їх підтримати. Ми хотіли бути там.» – написав у серпні 2023 року на Facebook Владислав Чечоткін, додаючи фотографію магазину Розетки у Краматорську, віддаленому всього на 20 кілометрів від передової.

У висновку можна сказати, що досі шлях Розетки відображає адаптивність, інноваційність, здатність вчитися на власних помилках і відданість своїм клієнтами та спільноті.