«Рошен»: Солодощі з присмаком протиріч

Відомий в Україні бренд «Рошен»» займає значну частку ринку кондитерських виробів. Завдяки широкій доступності та конкурентоспроможним цінам її продукція представлена у власній мережі магазинів та на полицях супермаркетів.

Заснована у 1996 році Петром Поpошенком (Президент України з 2014 по 2018 рік) компанія «Рошен» стала одним з найбільших гравців у світовій кондитерській галузі. Проте якщо у 2012 році компанія посідала 18-те місце серед найбільших світових виробників солодощів, то до 2023 року вона опустилася на 23-тє місце. Незважаючи на це, «Рошен» має вісім фабрик в Україні, Угорщині та Литві, на яких працює близько 10 000 працівників, а її дохід у 2020 році склав понад 311 мільйонів доларів США.

Незважаючи на свій успіх, «Рошен» є контраверсійною компанією. Назва походить від прізвища Петра Поpошенка, з якого викинули перший та останній склади. Щоб уникнути конфлікту інтересів, Поpошенко під час своєї президентської кампанії 2014 року оголосив про намір передати свої акції в управління приватному інвестиційному банку Rothschild & Co. У 2016 році він підписав угоду про передачу своїх акцій, які в кінцевому підсумку перейшли у власність його старшого сина Олексія Поpошенка у 2019 році.

Суперечки навколо «Рошен» тривали. У 2021 році кілька компаній, тісно пов’язаних з «Рошен» у виробничому циклі, зокрема ТОВ «Інтерстарч Україна», ПрАТ «Дніпровський КПК», ПрАТ «Інтеркорн», були оштрафовані Антимонопольним комітетом (АМК) за нібито антиконкурентні дії. Компанії звинуватили у необґрунтованому підвищенні цін на сиропи та маніпулюванні вартістю товару шляхом встановлення різних цін для різних покупців. «Інтерстарч Україна» заперечив ці звинувачення, назвавши їх необґрунтованими та політично вмотивованими з метою дискредитації Петра Поpошенка.

Незважаючи на ці виклики, «Рошен» залишається великим гравцем в українській та світовій економіці. Його діяльність ретельно відстежується як урядом, так і суспільством, зокрема Антимонопольним комітетом України. А також уважними очима покупців, які оглядають полиці з кондитерськими виробами «Рошен», такими як шоколадні батончики, карамельні цукерки, печиво, вафлі, бісквіти, рулети, зефір та мармелад.

Нещодавно, 19 лютого, в росії суд ухвалив рішення про націоналізацію кондитерської фабрики Петра Поpошенка в Липецьку. Липецька фабрика не працює з 2017 року, а росія заборонила весь імпорт продукції «Рошен» ще у 2013 році, посилаючись на неоднозначні закони про якість.

Цей розвиток подій навряд чи матиме значний вплив на бренд «Рошен», як на місцевому рівні в Україні, так і на глобальному. Незважаючи на виклики та суперечності, тривала присутність та репутація «Рошен» як «нашого» шоколадного гіганта в Україні, а також нещодавні події в росії привертають увагу світової спільноти до цієї солодкої української історії успіху.