Лідерство та інновації: успіх «Фармак» на ринку фармацевтики

«Фармак» – провідна українська фармацевтична компанія за обсягами продажів і найдорожчий бренд серед українських фармацевтичних компаній. У той же час вона набагато більше ніж це. Компанія також є піонером у сфері діджиталізації, одним з найбільших експортерів країни, її фармацевтична продукція продається у 58 країнах ЄС, Центральної та Південної Америки, Близького Сходу та Азії. Крім того, вона вважається одним з найкращих роботодавців в Україні.

Успіх компанії можна пояснити її майже 100-річною історією, що бере свій початок у 1925 році, коли розпочав роботу Київський хіміко-фармацевтичний завод ім. Ломоносова. У 1960-х роках завод виробляв десятки різних лікарських субстанцій, а в 1970-х роках експортував свою продукцію навіть за «залізну завісу» – до Німеччини, Франції, Італії та інших країн. У 1990-х роках завод було приватизовано та реорганізовано у АТ «Фармак».

Під керівництвом Філі Жебровської, яка стала головою правління, «Фармак» переорієнтував виробництво з фармацевтичних субстанцій на готові ліки. Це стратегічне рішення дозволило компанії вийти на ширші експортні ринки.

Ключовим фактором історії успіху «Фармак» є його вибір реінвестувати 90% прибутку в дослідження та розробки. За даними «Інтерфакс-Україна», з 1995 по 2020 рік компанія інвестувала понад $310 млн у модернізацію виробничих потужностей, а щорічні інвестиції в R&D становлять близько $15 млн. Незважаючи на війну, що триває, скорочувати ці інвестиції не планується.

Повномасштабне вторгнення в Україну також вплинуло на «Фармак». 5 березня 2022 року було зруйновано складське приміщення «Фармак», що призвело до втрати ліків на 1,5 мільярда гривень. Однак компанія прийняла свідоме рішення зберегти свою команду. Як заявила Філя Жебровська в минулорічному інтерв’ю Forbes: «Саме завдяки нашим людям ми встояли…»

У 2014 році «Фармак» закрив своє представництво в Росії, а з 24 лютого 2022 року припинив весь експорт до Росії та Білорусі. Компанія також закрила офіс у Білорусі на знак протесту проти підтримки країною вторгнення в Україну. «Благодійний фонд Родини Жебрівських» активно підтримує Збройні сили України, медиків та лікарні, надавши у 2022 році допомогу на суму понад 50 мільйонів гривень.

Наразі «Фармак» налічує понад 2 600 працівників, розширює свою лінійку товарів та шукає нові експортні ринки. Компанія має кілька дочірніх підприємств у країнах ЄС і будує новий завод у Барселоні, щоб диверсифікувати свої виробничі потужності та забезпечити продовження виробництва, незважаючи на війну, що триває. «Фармак» не планує скорочувати свої виробничі потужності в Україні, підкреслила Філя Жебровська в інтерв’ю журналу Forbes.

Приклад «Фармак» дає цінні уроки для інших українських компаній: зберігати досвідчені команди, незважаючи ні на що, і, якщо можливо, географічно диверсифікувати виробництво та клієнтську базу.