«АТБ-Маркет»: 30-річна історія успіху в ритейлі

Минулої осені компанії Media NV та MPP Consulting оцінили вартість провідних українських брендів. До трійки найдорожчих українських брендів увійшли – несподівано, звісно – «Нова Пошта», «АТБ» та «ПриватБанк».

«АТБ» – це мережа супермаркетів. Media NV та MPP Consulting оцінили її вартість у 185 мільйонів доларів США. «АТБ» має близько 1200 дискаунтерів у 117 містах і залишається найбільшою мережею супермаркетів в Україні, навіть після повномасштабного російського вторгнення, яке призвело до втрати 65 магазинів у Херсонській та Запорізькій областях.

Маючи близько 64 000 співробітників, «АТБ-Маркет» є третім найбільшим роботодавцем в країні після «Укрзалізниці» та «Укрпошти». А оскільки «Укрзалізниця» та «Укрпошта» є державними/публічними компаніями, це робить «АТБ» найбільшим приватним роботодавцем у країні.

Рік тому компанія «АТБ-Маркет» відсвяткувала своє 30-річчя, що стало важливою віхою в її історії. Заснована в 1993 році в Дніпрі як група з шести магазинів, компанія отримала свою нинішню назву «АТБ» (скорочення від «АгроТехБізнес») у 1998 році.  Як зазначено на корпоративній домашній сторінці компанії, «і з тих часів усі магазини АТБ працюють під єдиним брендом та у моноформаті».

Ця стратегія передбачає підтримку низьких цін, розумний мінімальний асортимент і єдину концепцію оформлення магазинів. На початку нового тисячоліття компанія спочатку реорганізувала старі магазини радянської епохи у магазини самообслуговування. Вони пропонували лише 800 різних товарів за мінімальними цінами. З часом асортимент був розширений спочатку до 2500 найменувань, а потім до 3500 найменувань, зберігаючи при цьому єдину концепцію, яка вимагала площі 800 квадратних метрів і 10 кас для кожного продуктового дискаунтера «АТБ-Маркет».

Щоб утримувати витрати на низькому рівні, «АТБ» вважає за краще володіти приміщеннями, а не орендувати їх, що є досить рідкісною практикою в роздрібному бізнесі. Компанія також має власний відділ логістики, що дозволяє контролювати весь ланцюжок поставок і забезпечує більш економічно ефективні операції порівняно з конкурентами.

На українському ринку, де покупці завжди були чутливі до ціни, цей економічно ефективний підхід став ще більш важливим з початком повномасштабного вторгнення. Здатність «АТБ-Маркет» утримувати низькі витрати відіграла вирішальну роль у його успіху. Їхні магазини часто є єдиною можливістю придбати продукти харчування в невеликих містечках, забезпечуючи широку клієнтську базу і високу впізнаваність. Контролюючі свій ланцюжок поставок, «АТБ-Маркет» може отримувати прибуток у тих сферах, де більш жорстка конкуренція може виявитися недоцільною.
Згідно з дослідженням Media NV та MPP Consulting, «АТБ» – це бренд, який люблять і поважають покупці, які цінують високу якість продукції та доброзичливе обслуговування.