Економіка України у 2024 році: ВВП зростає, але безробіття залишається високим

ВВП України за останні шість місяців зріс на 4,1% порівняно з аналогічним періодом 2023 року, причому в червні він збільшився на 1,1%, йдеться у звіті Міністерства економіки від 12 липня, на який посилається «The Kyiv Independent».

Повномасштабне вторгнення завдало сильного удару по економіці України, що призвело до приголомшливого падіння ВВП на 29,1% у 2022 році. Однак у 2023 році економіка стабілізувалася швидше, ніж очікувалося, завдяки урядовим ініціативам та міжнародній підтримці, досягнувши зростання на 5,3% за рік.

Ключовим елементом цього відновлення стала урядова програма переселення, яка сприяла переїзду 840 українських підприємств з регіонів, що постраждали від війни, як повідомив Opendatabot 23 жовтня 2023 року. Підприємства з Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей мають право на підтримку для пошуку нових локацій, переселення працівників та транспортування обладнання в межах України. Більшість цих підприємств переїхали до Львівської (199 компаній), Закарпатської (120), Чернівецької (78) та Івано-Франківської (70) областей.

Ця програма переселення, безсумнівно, допомогла стабілізувати економіку в країні. За даними «Української Правди», Міністерство економіки прогнозує, що номінальний ВВП України досягне 8,5 трильйона гривень у 2025 році, а до 2027 року зросте до 11,8 трильйона гривень. Зростання буде зумовлене насамперед збільшенням інвестицій у відновлення зруйнованих об’єктів та зростанням попиту домогосподарств. Однак зростання реального ВВП у 2025 році очікується на рівні 2,7%, що буде стримуватися пошкодженням енергетичної інфраструктури та низькою купівельною спроможністю населення. Очікується, що зростання прискориться до 7,5% у 2026 році та 6,2% у 2027 році завдяки зменшенню безпекових ризиків, покращенню логістики та відновленню економіки.

Інфляція прогнозується в середньому на рівні 8,6% у 2025-2027 роках під впливом безпекових та міграційних викликів, а також невизначеності щодо міжнародної допомоги. Очікується, що торговельний баланс залишиться негативним через значні потреби в імпорті та обмежені можливості для експорту, хоча уряд очікує суттєвого скорочення дефіциту торговельного балансу з 40,7 млрд доларів США у 2025 році до 21,1 млрд доларів США у 2027 році.

Уряд також прогнозує поступову девальвацію гривні з 45 грн за долар у 2025 році до 46,4 грн за долар у 2027 році. Для управління витратами прожитковий мінімум та мінімальна заробітна плата були зафіксовані на рівні кінця 2024 року на наступні три роки. Хоча це може допомогти заощадити кошти, висока інфляція може знизити купівельну спроможність найбільш вразливих верств населення.

Очікується, що рівень безробіття знизиться на 1,2% до 16,5%, що призведе до незначного збільшення податкових надходжень та скорочення соціальних виплат. Однак рівень безробіття залишається критично високим, що створює виклики для української економіки. Країна також стикається зі зростаючою нестачею працівників у певних секторах. Поєднання цих двох факторів – високого рівня безробіття та нестачі робочої сили – стане одним з найбільших викликів для уряду.

Тим часом, багато українських компаній намагаються пом’якшити наслідки нестабільності, переносячи виробництво за кордон або шукаючи нові експортні ринки. Наприклад, компанія «Фармак» перенесла частину своїх операцій за кордон. Нові ринки також досліджують «П’яна вишня» фонду «FEST Foundation» і також незліченна кількість ІТ-компаній.