Колонка: Французька «NJJ Capital» придбала «Датагруп-Воля» і «lifecell»

8 квітня інвестиційна компанія NJJ Capital, що належить французькому мільярдерові Ксав’є Ньєлю (який, до речі, серед іншого, є співвласником прав на пісню «My Way»), оголосила про придбання та злиття компаній «Датагруп-Воля» та «lifecell». «Датагруп-Воля» є найбільшим в Україні оператором фіксованого зв’язку та платного телебачення, а «lifecell» – третім за величиною оператором мобільного зв’язку в Україні.

«Нова Свобода» вважає, що цей крок матиме кілька наслідків для України, задіяних брендів та ширшого економічного ландшафту, як в Україні, так і за її межами.

По-перше, для України це придбання означає вотум довіри, як в економічному, так і в політичному плані. Той факт, що великий міжнародний гравець готовий інвестувати в українські телекомунікаційні компанії, свідчить про те, що ринок вважається якщо не стабільним, то принаймні привабливим для іноземних інвесторів. Потенційно це може заохотити інших розглядати Україну як об’єкт для інвестування. Однак це також може призвести до проблем, про які ми поговоримо пізніше.

По-друге, для залучених брендів, злиття може призвести до синергії та підвищення ефективності, які принесуть користь обом компаніям. Об’єднавши свої ресурси, «Датагруп-Воля» та «lifecell» можуть запропонувати своїм клієнтам більш широкий спектр послуг, що потенційно підвищить їхню конкурентоспроможність на ринку. Частково це питання чистої математичної бізнес-логіки, а частково – брендингу та маркетингу. Якщо все буде зроблено правильно, новий бренд, що об’єднає сильні сторони обох компаній, може створити суттєво іншу ситуацію на ринку – і, за умови правильного брендингу, змінити сприйняття споживачів. Однак це питання майбутнього. Хоча aнтимонопольний комітет України схвалив придбання, бізнес-угода вартістю 1,5 мільярда доларів США все ще потребує остаточного узгодження.

Це підводить нас до третього аспекту угоди – макроекономічного впливу. Як згадувалося раніше, угода може призвести до збільшення інвестицій в телекомунікаційну інфраструктуру України, надихнувши інших гравців своїм прикладом, або змусивши конкурентів нового конгломерату покращити свої пропозиції, щоб уникнути втрати частки ринку. У будь-якому випадку, це може підвищити якість та доступність телекомунікаційних послуг в країні. Що, в свою чергу, може позитивно вплинути на інші сектори економіки, такі як електронна комерція, шляхом покращення доступу українських споживачів до онлайн-послуг. Крім того, злиття може призвести до створення нових робочих місць у телекомунікаційному секторі, як безпосередньо через об’єднану компанію, так і опосередковано через зростання економічної активності, спричиненої інвестиціями. Однак станом на середину квітня 2024 року це залишається спекулятивним, хоча й обнадійливим припущенням.

Загалом, придбання та злиття «Датагруп-Воля» та «lifecell» компанією «NJJ Capital» є позитивною та несподіваною подією. Нещодавно, у січні, Сергій Смусь, співвласник Uklon, розповів The Kyiv Independent про те, як важко залучити іноземні інвестиції в Україну, заявивши, що зараз це «майже нереально», по суті, застерігаючи українців від продажу своїх компаній за надто низькою ціною.Чи є це випадком придбання «NJJ Capital» «Датагруп-Воля» та «lifecell», важко сказати, оскільки це залежить від перспективи. З одного боку, вартість обох українських компаній, ймовірно, знизилася з початку повномасштабного вторгнення, а це означає, що до 2022 року угода, ймовірно, була б дорожчою для «NJJ Capital», ніж зараз. З іншого боку, вихід великого французького інвестора на український ринок у розпал війни має свою цінність. Тому «Нова Свобода» каже – bienvenue!