«Метінвест» – від кризи до внеску

Яка найбільша компанія в Україні? На це питання не так просто відповісти. По-перше, які метрики ми використовуємо – чи ми говоримо про найбільшого виробника, найбільшого роботодавця, найбільшого платника податків чи компанію з найбільшою виручкою? По-друге, наскільки достовірними є дані – особливо коли ми говоримо про бізнес-активність зараз, під час повномасштабного вторгнення. Багато що змінилося: виробничі лінії та логістичні ланцюги були порушені, майно зруйноване, виробничі майданчики перенесені.

Отже, ми повинні використовувати дані, які є в нашому розпорядженні. За даними німецької платформи бізнес-даних Statista, найбільшою українською компанією за виручкою у 2021 році став «Метінвест» з 309,3 мільярда гривень, на другому місці – «АТБ» (123,9 мільярда гривень). Як пише «Форбс», наступного року дохід «Метінвесту» впав до 268,1 мільярда гривень і, ймовірно, з тих пір знизився ще більше. Маючи приблизно 80 000 працівників, «Метінвест» не був і не є найбільшим роботодавцем – цей титул, звісно, належить «Укрзалізниці». Але це не означає, що «Метінвест» це якась маленька компанія – він є найбільшим виробником залізної руди та сталі. Він також є найбільшим приватним донором Збройних сил України, надавши 2,5 мільярда гривень допомоги.

Але широкому загалу це ім’я може бути невідомим. Натомість люди могли чути про компанію «Систем Кепітал Менеджмент», яка є власником групи «Метінвест». Мабуть, теж ні. Напевно, люди зрозуміють, про що йдеться, лише коли згадується ім’я єдиного власника СКП: Ріната Ахметова. Поруч з ним, також, мабуть, більш відомими, ніж сам «Метінвест», знаходяться одні з колишніх основних виробничих майданчиків «Метінвесту» – металургійний комбінат ім. Ілліча та металургійний комбінат «Азовсталь», які існували в Маріуполі і на сьогоднішній день повністю зруйновані. Хоча це означало падіння майже на 40% виробничих потужностей, «Метінвест» зумів пережити перший рік війни і, як згадувалося раніше, став найбільшим приватним донором Збройних сил України.

Не менш вражаючим є також шлях, який «Метінвест» пройшов зі своїм брендом. Незважаючи на те, що він набагато рідше згадується в повсякденних розмовах, ніж інші великі бренди в Україні – чи то мережа супермаркетів «АТБ», чи то виробник соняшникової олії «Кернел», – він все ще є одним з гігантів української промисловості і, як такий, постійно працює над своєю репутацією.

«Метінвест» інвестує в різні ініціативи для зміцнення своєї репутації як на місцевому, так і на міжнародному рівні. Мабуть, найвідомішою з них є Метінвест Політехніка – гірничо-металургійний вищий навчальний заклад, який планувалося побудувати в Маріуполі. Як і решта міста, будівельний майданчик був стертий з лиця землі у 2022 році, але ідея профільної школи не померла, і Метінвест Політехніка існує в Інтернеті. Крім того, «Метінвест» заснував ініціативу «Рятуємо життя», завдяки якій станом на березень 2024 року понад 515 000 людей отримали продуктові, гігієнічні та медичні набори. Компанія також організувала для переселенців 6 000 місць тимчасового проживання та харчування.

Крім того, «Метінвест» підтримує військові зусилля на рівні бізнесу – компанія розробила спеціальну композитну сталь для виробництва плит для бронежилетів, а також виготовила понад 170 000 бронежилетів для армії. На цьому список не закінчується. Це найпростіший спосіб для компанії показати, що вона твердо стоїть на боці України. Також роблячи це, компанія також бореться за власне виживання. І хоча «Метінвест», ймовірно, ніколи не позбудеться свого іміджу великої корпорації – з тієї простої причини, що це саме те, чим є «Метінвест», – зараз він закладає міцний фундамент на майбутнє.